Поликлиничка служба - Диспанзер за плућне болести Нови Сад

Поликлиничка служба – Диспанзер за плућне болести је започео са радом 1960 године, када и Институт за плућне болести Војводине. Тада је носио назив Диспанзер за туберкулозу да би у међувремену прерастао са Диспанзера за плућне болести у Поликинику, али је међу новосађанима остао назив „Диспанзер у Мајевичкој улици“.

Првенствена улога му је била откривање, лечење и праћење оболелих од плућне туберкулозе. Временом Диспанзер је преузео и улогу откривања, лечења и праћења болесника са плућном патологијом у тесној сарадњи са матичном кућом у Сремској Каменици. Поликлиника је у међувремену постала и регионални центар Јужнобачког округа у примени ДОТС стратегије у оквиру програма Контроле туберкулозе у Србији.

Здравствене услуге у Диспанзеру пружа 5 лекара, од тога 2 лекара специјалисте-субспецијалисте (Доц. др Мирослав Илић, интерна медицина-пулмолог, др Јелена Матић Јанков, пнеумофтизиолог-алерголог) и 3 специјалиста (др Стеван Сомборац, мр сц. мед. Марта Балог Клајн и др Кристина Тот Вереш, пнеумофтизиолози). Лекари поликлиничке службе поред редовног рада обављају и конзилијарно специјалистичке прегледе у Клиничком центру Војводине. Такође у раду службе учествује 11 медицинских сестара, 2 физитерапеута и 1 РТГ техничар.

Током последњих година број прегледаних пацијената је растао и сада годишње износи 15600 (у 2016. години), а у првих пет месеци ове године износи око 8600 (55 % од прошлогодишњег броја).

Диспанзер поред лекарских ординација има и три организационе целине: Дневна болница, Одсек за дијагностичке прегледе и Одсек за респираторни рехабилитационим третман.

У Диспанзеру можете обавити и специјалистичке прегледе у Амбуланти за тешку и перзистентну астму, четвртком (Асист. др сци. мед. Сања Хромиш, прим), такође истог дана су и прегледи у хируршкој амбуланти за гојазне (проф. др Мирослав Илић, хирург).

Контакт телефон 021/521-345

Мејавичка 2, Нови Сад

Дневна болница

Одсек за дијагностичке прегледе