LogoHeader2lat

  • Институт у Сремској Каменици
  • Info desk

LogoHeadermobilna

Brzа веза до

Pronađi svog doktora..
Pronađi svog doktora

Pogledaj..

Kutak
Kutak za pacijente

Pogledaj..

strucna javnost
Stručna i naučna javnost

Pogledaj..

Novosti

АЗУС акредитација

Више..

WSD 2021 News

Више..

WSD 2022

Више..

WSC Spotlight 2020

Више..

 AKTUELNOSTI
akreditacija2022 poster1 sredina covi19.rs
centralna

 
sredina  

IV NACIONALNA STUDIJA PREVALENCIJE BOLNIČKIH INFEKCIJA
I POTROŠNJE ANTIBIOTIKA

U svim bolnicama u Srbiji počelo je sprovođenje velikog istraživanja, Četvrta nacionalna studija prevalencije bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika, u organizaciji Ministarstva zdravlja Republike Srbije u saradnji sa Republičkom stručnom komisijom za nadzor nad bolničkim infekcijama, Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i mrežom instituta i zavoda za javno zdravlje.

Studija se izvodi sa ciljem sagledavanja učestalosti bolničkih infekcija, njihovih prouzrokovača i potrošnje antibiotika, kao i za planiranje daljih aktivnosti u njihovoj prevenciji, a od 1. do 30. novembra 2017. biće sprovedena u svim bolnicama u Srbiji (40 opštih bolnica, 9 instituta, 4 kliničko-bolnička centra, 4 klinička centra, uključujući i dve privatne bolnice), sa očekivanim obuhvatom od oko 15000 pacijenata.

Studiju na terenu sprovodi 170 anketara kojima koordinišu stručnjaci Posebne radne grupe za izvođenje Četvrte nacionalne studije prevalencije bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika Ministarstva zdravlja, Republičke stručne komiisje za bolničke infekcije, Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i 25 instituta i zavoda za javno zdravlje.

Četvrta nacionalna studija prevalencije bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika izvodi se prvi put u saradnji i koordinaciji sa Evropskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC), te će prvi put rezultati naše nacionalne studije biti poredivi sa rezultatima cele Evrope, i naći se na jednstvenoj mapi Evrope. U Srbiji se prvi put paralelno sprovodi i studija potrošnje antibiotika, što je u skladu sa inicijativom Ministarstva zdravlja, nacrtom Nacionalnog programa za kontrolu antimikrobne rezistencije i racionalne upotrebe antibiotika. Studija se izvodi u okviru „Drugog projekta razvoja zdravstva Srbije“ Ministarstva zdravlja, koji se finansira iz kredita Svetske banke.

Bolničke infekcije mogu značajno da umanje kvalitet lečenja, da dovedu do produženja bolničkog ležanja i povećane potrošnje antibiotika, što sve dovodi i do povećanja ukupnih troškova lečenja. Bolnička infekcija je infekcija koja je nastala tokom hospitalizacije, odnosno koja nije bila prisutna ili pacijent nije bio u stanju inkubacije u momentu prijema u bolnicu.

Ono što bolničke infekcije čini problematičnim je da ih izazivaju mikroorganizmi koji stalno menjaju svoje karakteristike i što su često oni otporni na različite vrste antibiotika. S obzirom na ovakvu prirodu samih mikrorganizama, a i potrebu da se zaštite naročito osetljivi pacijenti (najveći broj ovih infekcija javlja se u jedinicama intenzivne nege), a da bi se sačuvao postojeći terapijski spektar (s obzirom na rastuću rezistenciju) razumljiva je potreba Ministarstva zdravlja za razvijanjem politika i sprovođenjem aktivnosti za sprečavanje širenja bolničkih infekcija.

Veoma je važna i edukacija pacijenata, jer higijenske navike pacijenata, pušenje duvana, prekomerna telesna težina, nepoštovanje kalendara vakcinacije, pre svega protiv gripa i pneumokokne infekcije u populaciji imunokompromitovanih i starijih osoba, takođe mogu da dorinesu nastanku bolničkih infekcija.

Preuzmite pun tekst saopštenja: Saopštenje i poster: Poster

FaLang translation system by Faboba
lung3   shutterstock 153263399j   doctor holding lung scan
Poliklinika za plućne bolesti   Klinika za opstruktivne bolesti pluća i akutne pneumopatije    Klinike za granulomatozne i intersticijumske bolesti pluća
         
image 20160331 28462 qliwnl   i klinika   poliklinikahirurgija
         Klinika za urgentnu pulmologiju           Klinika za pulmološku onkologiju    Klinika za grudnu hirurgiju 
 
subscribe section bg   4   nurses 1
Centri za dijagnostiku   Centri za terapiju   Zdravstvena nega

Gde smo?

Video kanal

 
Video kanal

Instituta

  qr
Put doktora Goldmana 4
21204 Sremska Kamenica
Srbija

Telefon: +381 (0)21 480 5100
Fax: +381 (0)21 527 960
Call centar: 066 880 5312
Imenik lekara (xlsx)

Elektronska pošta: ipbvojvodine@gmail.com
Internet adresa: www.ιinstitut.rs

PIB: 100804605
MBR: 08042462
JBKJS: 02567