LogoHeader2

  • Институт у Сремској Каменици
  • Info desk

LogoHeadermobilna

Брза веза до

Пронађи свог доктора..
Пронађи свог доктора

Погледај..

Kutak
Кутак за пацијенте

Погледај..

strucna javnost
Стручна и научна јавност

Погледај..

Новости:

АЗУС акредитација

Више..

WSD 2021 News

Више..

WSD 2022

Више..

WSC Spotlight 2020

Више..

 АКТУЕЛНОСТИ

wsd 2022 people novosti

sredina

 

 covi19.rs

centralna

 
sredina  

Први пут, у Институту за плућне болести Војводине, је пласиран стент у горњу шупљу вену.

У Институту за плућне болести Војводине изведена је интервенција постављања стента у горњу шупљу вену, а у циљу лечења синдрома горње шупље вене. Интервенција је изведена у сарадњи лекара Института за плућне болести Војводине и лекара са Војномедицинске академије. Интервенција је протекла без компликација и болесник се добро осећа.

Стент је метална опруга. Вена кава стентови су дизајнирани за пласирање у горњу шупљу вену која је задужена за допремање неоксигенисане крви из горњег дела тела назад у срце. У ређим случајевима могу да се имплантирају у доњу шупљу вену која је задужена за транспорт неоксигенисане крви из доњег дела тела у срце.

Вена кава стентови се користе код сужења горње шупље вене, која су последица експанзивног раста тумора, најчешће малигног тумора плућа. Страндардна терапија подразумева примену радиотерапије и хемиотерапије, што може имати изражене нежељене ефекте. Пласирање стента може да замени или да буде додатак овој терапији. Циљ примене ове интервенције је управљање симптомима који су последица прекида протока крви кроз вену, а то су: гушење, оток лица, врата, руку, проширене вене на грудном кошу, глави, врату и рукама, главобоља. Симптоми би требало да се повуку након 48 сати од пласирања стента.

Како се изводи процедура? Специјалним водичима и катетерима поставља се стент у пределу сужења вене. Интервенција се најчешће изводи кроз венски крвни суд у препонском пределу.

Компликације су ретке и подразумевају неадекватно позиционирање стента 3%, миграцију стента 2%, антикоагулација је потребна у 1%, транзиторни бол у грудима може да се јави у 1%, трансфузија може бити потребна у 1%.

Екипа која је учествовала је била у саставу:

ВМА: Др Синиша Русовић, Др Миодраг Михајловић

Институт за плућне болести Војводине: Доц. др Јован Матијашевић, Др сци. мед. Урош Батрановић, Др Срђан Стефановић, Др Срђан Гавриловић, РТГ техничар Зоран Елез, мед. тех. Маја Станојевић и мед. тех. Дејан Станковић.

index1   index2

index3   index4

index5   index6

 se0001

  
 

 

FaLang translation system by Faboba
lung3   shutterstock 153263399j   doctor holding lung scan
Поликлиника за плућне болести   Клиника за опструктивне болести плућа и акутне пнеумопатије    Клинике за грануломатозне и интерстицијумске болести плућа
         
image 20160331 28462 qliwnl   i klinika   poliklinikahirurgija
         Клиника за ургентну пулмологију           Клиника за пулмолошку онкологију    Клиника за грудну хирургију 
 
subscribe section bg   4   nurses 1
Центри за дијагностику   Центри за терапију   Здравствена нега

Где смо?

Видео канал

 
Video kanal

Института