Obeležen svetski dan borbe protiv pušenja

DUVANSKI DIM NAS SVE UGROŽAVA - RECI NE PUŠENJU

1. maj 2017.

Institut za plućne bolesti Vojvodine je u uorak, 31. maja 2017. godine, uzeo učećše u obeležavanju Svetskog dana borbe protiv pušenja savetovanjem građana i održavanjem akcije skrining spirometrije na glavnog gradskom trgu u Novim Sadu.

U izveštaju objavljenom uoči Svetskog dana borbe protiv pušenja, 31. maja, SZO je upozorila da je godišnji bilans do sedam miliona smrtnih slučajeva porastao sa četiri miliona kolko je bilo u 20. veku, i da je duvan postao najčešći pojedinačni uzrok smrti koji može biti sprečen. Nesporan je negativan uticaj duvanskog dima i aktivne pušačke navike na razvoj mnogih oboljenja, pre svega karcinom bronha, hronične opstruktivne bolesti pluća i kardiovaskularnih bolesti.

Rak pluća je veliki zdravstveni problem kako u svetu, tako i kod nas. Svake godine se u Institutu za plućne bolesti Vojvodine dijagnostikuje preko hiljadu novih bolesnika. Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je najčešća hronična nezarazna respiratorna bolest. Oko 90% smrtnih slučajeva kod HOBP pacijenata direktna su posledica pušenja.

Najveći broj pacijenata nije pravovremeno dijagnostikovan. Bolest se najčešće otkrije u kasnim stadijumim. Pacijenti i njihova okolina ne poklanjaju dovoljno pažnje simptomima. Kašalj je često okarakterisan kao „normalan pušački kašalj“, a otežano disanje pri naporu kao smanjenje fizičkih sposobnosti usled prirodnog toka starenja, iako najveći broj pacijenata daje podatak da ih tegobe ograničavaju u svakodnevnim životnim aktivnostima. Iz navedenih razloga, bolesnici se javljaju lekaru u uznapredovalim stadijumima bolesti, kada su terapijske opcije ograničene.

Baš kao što je pušenje glavni uzrok nastanka plućnih bolesti, prestanak pušenja je najefikasnija strategija za usporavanje ili zaustavljanje progresije bolesti. Širenje svesti u borbi protiv karcinoma pluća predstavlja ključni faktor za suzbijanje bolesti, s obzirom na izuzetnu učestalost.

Institut za plućne bolesti je u saradnji sa Savetovalištem za odvikavanje od pušenja, Centra za prevenciju DZ Novi Sad uzeo učećše u obeležavanju Svetskog dana borbe protiv pušenja na Trgu Slobode u Novom Sadu. Prolaznici su mogli da se posavetuju sa lekarima o uticaju ove štetne navike na njihovo zdravlje, saznaju nešto više o metodama i tehnikama za odvikavanje od pušenja ali i da urade test plućne funkcije – spirometriju.

Tokom održavanja ove akcije direktnim video linkom Institut za plućne bolesti Vojvodine povezao se sa konferencijim o borbi protiv pušenja koja se održava u Solunu, Grčka u kojoj su učestvovali i predstavnici iz Velike Britanije, Španije, Italije, Kipra, Bugarske i Tajlanda.

COVID-19 - Informacije i uputstva

Svetski dan sepse 2019