Saradnja Instituta za plućne bolesti Vojvodine i VMA

Tim Vojnomedicinske akademije, u saradnji sa kolegama iz Instituta za plućne bolesti Sremska Kamenica, uspešno je izveo mehaničku, katetersku trombektomiju kod pacijenta starosti 56 godina. Ova intervencija je bila neophodna jer je pacijent tri dana ranije imao veliku neurohiruršku operaciju - stabilizaciju sakruma, nakon čega dobija masivnu plućnu tromboemboliju. Znatno bolje se oseća nakon intervencije i dobro se oporavlja.

Tim Vojnomedicinske akademije predvođen pukovnikom prof. dr Slobodanom Obradovićem, bio je u sastavu: dr Siniša Rusović, dr Miodrag Mihajlović, RTG tehničar Renata Čučković i instrumentarka Miladinka Topalović. Sa Instituta za plućne bolesti Sremska Kamenica učestvovali su: doc. dr Jovan Matijašević, dr Uroš Batranović, RTG tehničar Zoran Elez i instrumentarka Maja Stanojević. Ovom metodom, koja je izvedena na Institutu za radiologiju VMA, kroz kateter su fragmentisane i aspirirane trombne mase iz glavnih plućnih arterija.

Ova metoda je prvi put primenjena u Srbiji i služi za lečenje bolesnika sa teškom plućnom tromboembolijom koji imaju kontraindikaciju za primenu lekova koji služe za razlaganje tromba. Navedena intervencija će se sprovoditi u Kabinetu za invazivno lečenje i dijagnostiku Instituta za plućne bolesti Vojvodine, kod pacijenata kod kojih potreban takav vid lečenja.

15. jun 2017. godine

Ekipa u saradnji:

Snimci tromba:

vma vma1

Operativni zahvat u toku:

Rezultat operacije:

COVID-19 - Informacije i uputstva