Poliklinička služba - Dispanzer za plućne bolesti Novi Sad

Poliklinička služba – Dispanzer za plućne bolesti je započeo sa radom 1960 godine, kada i Institut za plućne bolesti Vojvodine. Tada je nosio naziv Dispanzer za tuberkulozu da bi u međuvremenu prerastao sa Dispanzera za plućne bolesti u Polikiniku, ali je među novosađanima ostao naziv „Dispanzer u Majevičkoj ulici“.

Prvenstvena uloga mu je bila otkrivanje, lečenje i praćenje obolelih od plućne tuberkuloze. Vremenom dispanzer je preuzeo i ulogu otkrivanja, lečenja i praćenja bolesnika sa plućnom patologijom u tesnoj saradnji sa matičnom kućom u Sremskoj Kamenici. Poliklinka je u međuvremenu postala i regionalni centar Južnobačkog okruga u primeni DOTS strategije u okviru programa Kontrole tuberkuloze u Srbiji.

Zdravstvene usluge u dispanzeru pruža 5 lekara, od toga 2 lekara specijaliste-subspecijaliste (doc. dr Miroslav Ilić, interna medicina-pulmolog, dr Jelena Matić Jankov, pneumoftiziolog-alergolog) i 3 specijalista (dr Stevan Somborac, mr sc. med. Marta Balog Klajn i dr Kristina Tot Vereš, pneumoftiziolozi). Lekari polikliničke službe pored redovnog rada obavljaju i konzilijarno specijalističke preglede u Kliničkom centru Vojvodine. Takođe u radu službe učestvuje 11 medicinskih sestara, 2 fiziterapeuta i 1 RTG tehničar.

Tokom poslednjih godina broj pregledanih pacijenata je rastao i sada godišnje iznosi 15600 (u 2016.g.), a u prvih pet meseci o.g. iznosi oko 8600 (55 % od prošlogošnjeg broja).

Dispanzer pored lekarskih ordinacija ima i tri organizacione celine: Dnevna bolnica, Odsek za dijagnostičke preglede i Odsek za respiratorni rehabilitacionim tretman.

U Dispanzeru možete obaviti i specijalističke preglede u Ambulanti za tešku i perzitentnu astmu četvrtkom (ass. dr Sanja Hromiš), takođe istog dana su i pregledi u hirurškoj ambulanti za gojazne (prof. dr Miroslav Ilić, hirurg).

Kontakt telefon 021/521-345

Mejavička 2, Novi Sad

Dnevna bolnica

Odsek za dijagnostičke preglede